Najnowsze badania temperatur powierzchni morza (SSTs - sea surface temperatures) wykazały wzrosty temperatury wód powierzchniowych w równikowej części Oceanu Spokojnego. Wystąpiły one głównie w środkowej i wschodniej części. Jest to wskaźnikiem rozwoju zjawiska El Niño.
Z prognoz wynika, że El Niño na półkuli północnej utrzyma się przez zimę. Istnieje ponad 90% szans na utrzymanie się tego zjawiska. Może mieć ono wpływ na globalny klimat, w tym również na warunki pogodowe w różnych regionach świata. El Niño może wpłynąć na wiele aspektów życia, takich jak: opady, temperatura, susza i inne ekstremalne zdarzenia pogodowe, zarówno w Ameryce, jak i w innych częściach świata.
ISTA Mielke GmbH informuje, że warunki pogodowe w Ameryce Północnej i Australii określą kierunek cen na światowym rynku rzepaku na nadchodzący sezon. W krajach Unii Europejskie początkowe wyniki zbiorów rzepaku wskazują na zróżnicowane trendy. Rumunia odnotowuje doskonałe zbiory, podczas gdy we Francji i Niemczech wyniki nie są zadowalające.
Prognozy sugerują, że eksport rzepaku z Francji i Niemiec w sezonie lipiec/czerwiec 2023/24 r. spadnie do 0,8 mln t, podczas gdy import prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie 5,6-5,7 mln ton.
Firma Louis Dreyfus Corp (północnoamerykański przetwórca nasion rzepaku), ogłosiła zamiar zwiększenia ponad dwukrotnie wielkości swojego zakładu tłoczenia rzepaku w Yorkton, Saskatchewan. Decyzja ta wynika z globalnego dążenia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które skłoniło rafinerie do poszukiwania mniej zanieczyszczających rozwiązań, takich jak olej napędowy pochodzący z odnawialnych źródeł, w tym rzepaku, soi i innych surowców. W odpowiedzi na te globalne zmiany, niektórzy konkurenci Louis Dreyfus w Kanadzie, tacy jak Richardson International, Cargill Inc i Viterra, także ogłosili plany zwiększenia swoich mocy produkcyjnych. To rodzi pytania dotyczące tego, ile więcej rzepaku rolnicy będą musieli uprawiać, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie dla przemysłu przetwórczego. Wzrost produkcji i przetwórstwa rzepaku w regionie może stanowić zarówno szansę, jak i wyzwanie dla rolników. Może to przyczynić się do rozwoju gospodarczego lokalnych społeczności, ale również wymagać zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi, aby unikać nadmiernego obciążenia środowiska.
Po trzech kolejnych rekordowych latach produkcji prognozuje się, że całkowita australijska produkcja upraw ozimych spadnie o 34% do 44,9 mln ton w sezonie 2023/24. Jest to około 3% poniżej 10-letniej średniej wynoszącej 46,4 mln ton. Przewidywane plony będą poniżej średniej. Wynika to z faktu prognozowanej, w okresie zimowym i wiosennym, mniejszej ilości opadów.
Przewiduje się, że produkcja canoli spadnie o 41% do 4,9 mln ton, czyli o około 15% powyżej 10-letniej średniej.
Zagrożeniem dla sezonu 2023/24 jest możliwość wystąpienia zjawiska El Niño, które prawdopodobnie przyniesie niższe opady deszczu we wschodniej Australii. To może dodatkowo pogorszyć sytuację upraw, wpływając na ich plony i wydajność.
Związek na rzecz promocji roślin oleistych i wysokobiałkowych (UFOP) planuje zwiększyć nakłady na uprawę rzepaku ze względu na pozytywne sygnały cenowe. Wzrost zasiewów na przełomie sierpnia i września wynika również z silnego popytu ze strony sektora biopaliw.
Sekcja rynkowa UFOP przygląda się rollercoasterowi cenowemu na tle zeszłorocznej podaży rynkowej. Jednocześnie przedstawiono ocenę nowego roku gospodarczego. Zgodnie z nią w roku 2023/24 należy spodziewać się niższej podaży niż w zakończonym właśnie roku gospodarczym.
Kolejny międzynarodowy kongres rzepakowy (IRC) organizowany przez Global Council for Innovation in Rapeseed and Canola odbędzie się w Sydney w Australii we wrześniu 2023 roku. IRC odbywa się co cztery lata. Jest to najważniejsza międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom i rozwojowi rzepaku, skupiająca się na rozwoju globalnej produkcji i wykorzystaniu tego surowca.